Попитаха ме защо не съм писал по темата за побоя над Огнян Стефанов. На много места вече има писано по темата, но на мен ми пречи това, че пътувам често и ако не реагирам веднага на някоя злободенвна тема, може би няма смисъл да пи??а след това. Особено, когато по нея са писали други блогъри.
Но въпросът с побоя бе преплетен с темата за анонимността в ??нтернет. По нея съм говорил и писал много, а и съм бил жертва, така че по нея ще напи??а няколко реда.
Анонимността има място в ЕС и следва да бъде под особена защита – както предвиждат редица документи на Съвета на Европа и други сериозни организации.
Но анонимността не може да бъде защита и извинение за разпространяване на слухове, обиди и клевети.
Понеже съм страдал не само от анонимните клевети, а и от подписаните, знам много добре какво е качеството (ниско) на българския съд, така че не разчитам, че чрез съда някой може да защити уронения си престиж или да се пребори с клеветата.
Който иска да каже нещо по адрес на някого, да бъде така добър, да го направи с името си – така мнението му ще тежи повече, отколкото ако е анонимно.
От друга страна, ако някой иска да си прави майтап с някого, тогава може да ползва псевдоним или да иска да е анонимен, защото не всеки издържа на майтап.
Мога да дам примери, отново с мен, за да видите разликата, но в момента съм в Туркменистан, където ??нтернет връзката е доста бавна – нещо като България преди 10 години – и не искам да отнемам ??нтернета на цялата страна 🙁 Тъй или не, има??е сайтове, които си правеха майтап с мен и не ми е и хрумвало да се занимавам с тях, дори съм допринасял със съдържание на моя си сайт.