Да започнем от самото начало с най-важния факт: референдумът не е за това дали е възможно да се гласува дистанционно (през Интернет)
Ето какво гласи официалното съобщение: С указ № 163 държавният глава Росен Плевнелиев определи 25 октомври 2015 г. за дата за произвеждане на национален референдум с въпрос: „Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите”.
Забележете – не става дума за това дали технически е възможно, дали ще използваме естонския модел или ще си изградим наш.
Не! Става дума за нещо много просто: да може ли да се гласува И дистанционно. Подчертавам “и”-то, за да се знае, че това не е заместване на традиционното гласуване.
Става дума да се гласува дистанционно при провеждане на изборите И референдумите.
Подчертавам “и”-то, за да се знае, че това отваря възможности за истински референдуми – които могат да променят България и българския политически живот много по-сериозно, отколкото едни конкретни избори.
Така че много моля всички противници на електронното гласуване да не дават примери с проблемите на Естония, а с това искат или не искат да дадат възможност на повече българи да гласуват. И ако не искат да дадат такава възможност, да обяснят защо.
Иначе да се губи сега време за ИТ-дискусии е толкова безсмислено, колкото би било за страна като Узбекистан да започне строежа на океански флот на своята територия. За сведение на незапознатите – Узбекистан е двойно-континентална държава, т.е. между нея и морето има още една континентална държава, която също няма излаз до морето.
Все пак, по темата дали технически може да се организират избори и дали естонският модел е надежден или не, можете да прочетете мненията на Делян Делчев (да), Краси Гаджоков (да), Пейо Попов (не).
Във Фейсбук можете да се присъедините към групата “Гласувай без граници“, а инициативният комитет, начело с Мануела Малеева, е създал и сайт “Референдум 2015“. На тези страници можете да откриете и други публикации по темата.
Решенията на ЦИК за референдума са тук.
******
През годините аз самият съм говорил и писал по темата. Можете да прочетете, гледате или чуете някои от моите изяви:
–“Властта се плаши от електронно гласуване” (интервю за в. “Свободен народ” от 2012 г.)
— Предаване по бТВ с участието на проф. Михаил Константинов (24.05.2013 г.)
— По “Дарик радио”: “В България няма воля да се въведе електронно гласуване (03.10.2012 г.)
— В Нова телевизия: Електронното гласуване е възможно— По БНР си говорим на 02.10.2012 г. за различни неща, вкл. и за електронното гласуване.