Ако ще правят експерименти, политиците по-добре да се занимават с политика, а не с Интернет

Разбираме, че депутатът Антони Тренчев (РефБлок) предлагал някакъв закон, с който да се регулира Интернет. Според сайта на “реформаторите”, авторът на идеята казал, че:

800px-Internet_Troll_velu_ill_artlibre_jnl

Интернет трол (картинка: Уикипедия)

“…на кръглата маса за мерките против интернет-троловете са дефинирани три вида тролове – политически, корпоративни и такива, които клеветят и ползват език на омразата и расизъм.
По отношение на последните Тренчев каза, че могат да се въвеждат правила чрез закон, тъй като тези действия и извън интернет среда са наказуеми, докато за останалите могат да се прилагат друг вид регулации.
Той припомни, че според сега действащото законодателство при клевета и език на омразата в интернет, сайтът не е задължен да предостави IP-адреса на нарушителя, освен ако нарушението не е квалифицирано като тежко.”

Много моля всички приятели, познати и колеги от Реформаторския блок да предадат на г-н Тренчев, че подобни закони в недалечното минало предлагаха правно некомпетентни хора, напр. Цветан Цветанов.
Дано г-н Тренчев да не иска да остане в историята ни с прякори, породени от тези му опити за въвеждане на закони за Интернет.
Дано да видим и на живо, че е по-добре когато човек си признае, че е на грешен път, преди да го е изминал, вместо след това да се тюхка откъде са му дошли проблемите на главата.

В нормалния свят на информационните технологии (ИТ) в Европейския съюз България има едно-единствено постижение, което я извежда на челните места по различните световни класации (за високоскоростен Интернет, на Akamai, на Европейската комисия): свободен и отворен Интернет.

Благодарение на този свободен Интернет, България отбелязва (още преди пет години!) в документ до Международния съюз по далекосъобщения, че в страната има хиляди доставчици, осигуряващи работа на десетки хиляди хора, че тези доставчици повишават жизнения стандарт, позволяват на българския бизнес да е конкурентоспособен на световните пазари и т.н.

Това се е случило далече преди Реформаторският блок да бъде създаден. По времето на ОДС (1999 – 2001 г.). Беше потвърдено от НДСВ, БСП, ДПС, ГЕРБ.

Ако депутатите от РБ искат да съсипят едно от достиженията на гражданското общество, което е останало свободно, дано поне се замислят, че с това няма да постигнат анонсираните цели – да намалят платените тролове.

Няма да постигнат нищо повече, освен да развалят онова, което работи.

Не е ясно дали депутатът е стигнал сам до тази идея, че му е необходим IP-адресът на трола, за да бъде той наказан, но всеки знае, че IP-адресът не се свързва с човека, а с компютъра. И че да се пишат глупости не е престъпление, а свобода на словото (и демонстриране на качествата на автора, разбира се).

И че всеки сайт, форум или Фейсбук страница може да въведе правила за поведение (като тези или тези)… и да ги прилага!

Прилагат ли се, няма да има реч на омразата, няма да има работа за троловете. Няма да има закони за Интернет. Няма да има падане в класациите за правене на бизнес онлайн.

Няма да има и протести на гражданското общество, спадане на доверието към вносителите, безсмислени скандали в пленарната зала, сезиране на Конституционния съд, Венецианската комисия, ЕСПЧ и Съда на ЕС.

Няма да има изказвания по адрес на депутатите, които няма да им се нравят, но и ще ги настроят още повече към това да си прокарат закона, напук на избирателите.

Изобщо – както и да го погледне човек, обявената от РБ идея за законодателно решаване на проблема с троловете няма да постигне желания ефект.

Работата на политиците е да се занимават с политика.
Възпитанието се извършва от хората, а не от Народното събрание.
Премахването на идиотските коментари е дело на администраторите на сайтовете, а ако на някой не му се занимава – просто може да премахне полето за коментари.

А не да иска през 2015 г. да въвежда законодателство от 1952-ра.

This entry was posted in Bulgaria, politics, на български. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.